Znaleziono 6 artykuły. Kategoria: "prawa i obowiązki"

Czym są zadatek i zaliczka?

Bardzo często kupując lub sprzedając towar (usługę), posługujemy się terminami zaliczka albo zadatek. Używając któregoś z tych pojęć, należy pamiętać o skutkach prawnych jakie wywołują.

 

Jakie przepisy mnie obowiązują?

Niejednokrotnie słyszymy, że powinniśmy zachować się w określony sposób, ponieważ takie jest prawo, jednakże ogromna ilość aktów prawnych o różnych nazwach, może przyczynić się do powstania pytania: jakie przepisy mnie obowiązują?

 

Czym jest zabytek?

Każdy z nas spotkał się z pojęciem „zabytek” i w jakiś sposób je pojmuje. Polskie prawo również określa czym jest zabytek, a także łączy z tym statusem określone konsekwencje. Rozpoczynamy serię artykułów o prawie zabytków, więc zaczynamy od podstawowego pytania: Czym jest zabytek?

Kiedy wstąpię w stosunek najmu po zmarłym?

Zdarzają się sytuacje, gdy mieszkamy w lokalu mieszkalnym z bliską nam osobą, która wynajmuje ten lokal (jest więc najemcą). My, nie jesteśmy stroną umowy najmu, a mieszkający z nami najemca umiera.  Wyjaśniamy co możemy zrobić w niektórych okolicznościach.

 

Czym jest rękojmia?

Często słyszymy o rękojmi, ale czy wiemy kiedy i jak z niej skorzystać? Dzięki rękojmi otrzymujemy wiele uprawnień, z których możemy skorzystać, gdy kupiona okaże się wadliwa. Po lekturze artykułu będziecie znali odpowiedź na zadane pytanie!