Znaleziono 18 artykuły. Autor: "Kornel Andrzejewski"

Czym są zadatek i zaliczka?

Bardzo często kupując lub sprzedając towar (usługę), posługujemy się terminami zaliczka albo zadatek. Używając któregoś z tych pojęć, należy pamiętać o skutkach prawnych jakie wywołują.

Co zrobić, gdy dostaniesz list z sądu?

listList polecony, na którym widnieje pieczątka sądowa, może powodować chwilowy natłok myśli. W jakiej to sprawie? Dlaczego do mnie? Co się stało?  Korespondencji sądowej nie powinniśmy lekceważyć, tylko dokładnie się z nią zapoznać.

 

Czym jest zabytek?

Każdy z nas spotkał się z pojęciem „zabytek” i w jakiś sposób je pojmuje. Polskie prawo również określa czym jest zabytek, a także łączy z tym statusem określone konsekwencje. Rozpoczynamy serię artykułów o prawie zabytków, więc zaczynamy od podstawowego pytania: Czym jest zabytek?

Co zrobić, gdy ... otrzymam wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty to niezwykle ważna czynność prawna, dokonywana przez nas każdego dnia! Podpowiadamy jak zachować się otrzymując wezwanie do zapłaty, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów. Pamiętajmy, że milczący nie ma racji!

 

Kim jest przedsiębiorca?

Z pewnością znamy odpowiedź na zadane pytanie, ale czy wiemy jak prawo definiuje „przedsiębiorcę”? Co więcej, w związku z posiadaniem statusu „przedsiębiorcy”, prawo nakłada na nas wiele obowiązków.

Kiedy wstąpię w stosunek najmu po zmarłym?

Zdarzają się sytuacje, gdy mieszkamy w lokalu mieszkalnym z bliską nam osobą, która wynajmuje ten lokal (jest więc najemcą). My, nie jesteśmy stroną umowy najmu, a mieszkający z nami najemca umiera.  Wyjaśniamy co możemy zrobić w niektórych okolicznościach.

 

Czym jest rękojmia?

Często słyszymy o rękojmi, ale czy wiemy kiedy i jak z niej skorzystać? Dzięki rękojmi otrzymujemy wiele uprawnień, z których możemy skorzystać, gdy kupiona okaże się wadliwa. Po lekturze artykułu będziecie znali odpowiedź na zadane pytanie!

Kim jest konsument?

Pojęcie „konsument” często wykorzystywane jest w naszych artykułach, dlatego dla jasności przedstawiamy definicję konsumenta i wskazujemy przykłady jego uprawnień.

 

Konsument, sklep internetowy i co dalej?

Każdego dnia miliony z nas dokonuje zakupów przez Internet. Jeżeli jesteśmy konsumentami, prawo chroni nas jako słabszą stronę,  względem sklepu internetowego – przedsiębiorcy. Otrzymujemy wiele uprawnień, o których warto wiedzieć, aby w odpowiedniej chwili z nich skorzystać.